BLUES 2012

Team of the Year 2012 – Senior A Netball Team

2012 Taieri College Sportswoman of the Year Holly Robinson

2012 Taieri College Sportsman of the Year Jarrod Casey


2012 Senior Sport Distinction Award

Matt Bruce  Cricket
Corey Hart  Cricket
Jarrod Casey  Cricket
Courtney Hewson          Rugby
Joanna Flamank  Futsal

2012 Senior Multiple Sport Blue
 
Jarrod Casey                 Multisport, Touch, Hockey, Athletics 

2012 Senior Sport Blues
Alexander Thomson      Athletics
Holly Robinson  Athletics
Mayce Ballantyne  Athletics
Todd Bates  Athletics
Alex Price  Athletics 
Cam Archer  Athletics
Melissa Bates  Netball
Rianna Palmer  Netball
Ryah Christaans  Netball
Tia Knierum Te-Ahuru  Netball
Joshua Boath  Rugby
Peter Coates  Football
Riley Bungard  Football
Tessa Nicol  Football
Riley Anderton  Football
Callum Robson  Waterpolo
Rebecca Clarke  Waterpolo
William Pickering  Waterpolo
Robert Murrary  Swimming
Bart Lind  Basketball
Kim Bates  Touch
Kurt McLean  Rugby League
Rebecca Henderson  Cricket
Blake Fox  Moto Trials
Sarah Sandford  Badminton
Tayla Waldburger  Ice Figure Skating
Brent Chilton-Scott  Taekwondo
Eilidh McKay-Stewart  Tennis
Jayne Beattie  Equestrian
Kate Mackie  Equestrian



2012 Junior Sport Blues

2012 Team with the best winning record:

Boys Junior A Basketball team

 2012 Junior Sportswoman of the Year:

 Celine Timoko

 2012 Junior Sportsman of the Year:

Callum Smeaton

2012 Junior Multiple Sport Blues
Callum Smeaton Touch, Rugby League
Zane Gray Football, Tennis
Josh Duff Touch, Rugby
Jesse Vaafusuaga          Rugby, Athletics
Kaylee Bezett Basketball, Netball
Celine Timoko Netball, Touch
Aaron Tarleton Athletics, Rugby
Cameron Dyer Touch, Rugby



2012 Blue Recipients

Harrison McNally               Athletics     
Lewis Kelly Athletics
Ryan Livesay Athletics
Hamish Mears Athletics
Regan Kennedy Athletics
Ray Nyamugafata Football
Jordan Pike Football
Rory Findlay Football
Logan Cuthill Football
Tim Coates Football
Sean McDonald Football
Aleisha Adam Netball
Hollie Kooman Netball
Rachel Beattie Netball
Emma Cramond Netball
Zara Forgie Netball
Courtney O'Brien Netball
Hannah Ashton Netball
Jemma Ellwood Netball
Kymberlee Choie Netball
Maia Wylie Netball
Georgia Whitson Netball
Sarah Jocelyn Netball
Vicki Clarke Waterpolo
Ben Grant Waterpolo
Michael Robertson Taekwondo
Will Riddell Tennis
Brandon Hayward Rugby
Nicholas McArthur Rugby
Callum Ballantyne Rugby
Hunter Blackwood Rugby
Jake Abernethy Rugby
George Early Sailing
Shani Cramon Hockey
April Lily Sule Wrestling
Alex Murray Gymnastics
Ben McKinlay Basketball